Okulary to jeden z najbardziej widocznych i dostrzegalnych elementów naszego ubioru. I tak jak każdy inny element naszej powierzchowności, wysyła całą gamę ukrytych sygnałów, w zależności od koloru, kształtu, jakości i stylu. Wiedząc co komunikuje otoczeniu konkretna para oprawek, zyskujemy możliwość najlepszego jej wykorzystania.
Wyraź siebie poprzez okulary
Za pomocą odpowiednio dobranych oprawek komunikujesz innym, jaką osobą jesteś. Według przeprowadzonych badań psychologicznych okulary mogą sprawić, że zostaniesz uznana za osobę inteligentną, godną zaufania, doświadczoną oraz szczerą, a także posiadającą wyższy status społeczny. Doskonale jednak wiemy, że samo założenie okularów nie podniesie naszego poziomu IQ. Dodatkowo dowiadujemy się, że osoby w stonowanych okularach, najczęściej bez ramek, są mniej charakterystyczne i trudniej je zapamiętać, jednak jednocześnie wydają się być bardziej godne zaufania niż osoby, które decydują się na grube oprawki. Okulary to atrybut, który poniekąd opowiada naszą historię i buduje zewnętrzny wizerunek. Czy potrafisz sobie wyobrazić Steve'a Jobsa lub Woody'ego Allena bez charakterystycznych okularów? Ja chyba nie…
Jak wybrać odpowiednie okulary korekcyjne?
Przed dokonaniem wyboru warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Tak, jak już wspomniałam na początku tego wpisu - okulary, podobnie jak wszystkie inne części garderoby nadają nam całą gamę komunikatów. Wielkie, małe, prostokątne, okrągłe czy kocie…każde z nich wywołują skojarzenia i podkreślają lub zakrywają naszą urodę. Jedno jest pewne - okulary mają nam przede wszystkim służyć oraz naturalnie dopełniać resztę naszego wizerunku.
Na początku warto zapoznać się z trzema podstawowymi zasadami:
Zasada linii brwi
Oprawy korekcyjne nie powinny sięgać powyżej linii brwi (wyjątek stanowią okulary przeciwsłoneczne).
Zasada proporcji
Zasada proporcji
Przy szerokiej i rozbudowanej twarzy rezygnujemy ze zbyt wąskich oprawek, ponieważ optycznie poszerzą one proporcje oraz odkryją mankamenty. Z kolei przy drobnej, a także wąskiej twarzy rezygnujemy z wielkich oprawek, gdyż przytłoczą one linię twarzy.
TWARZ OKRĄGŁA
rola oprawki: wyszczuplić i wydłużyć twarz
rola oprawki: zachować odpowiedni balans przy Twojej proporcjonalnej twarzy
rola oprawki: wydłużyć i złagodzić ostre kąty twarzy
Zasada komfortu
Dolna krawędź oprawek nie powinna dotykać policzków, ponieważ może to utrudniać właściwe użytkowanie.
Kolory oprawek a kolor włosów
Kolor jest istotnym elementem w ogólnej wymowie naszego wizerunku. Już po kilku sekundach ludzie reagują na komunikat wysyłany przez nas za pomocą koloru. Tak więc zanim wybierzemy konkretny model oprawek, musimy się zastanowić jak czujemy się w danym kolorze oraz czy pasuje on do naszej karnacji oraz koloru włosów. Według specjalistów od wizerunku, u brunetek i szatynek najlepiej sprawdzą się oprawki w kolorze czarnym, czerwonym, szafirowym i srebrnym. Dla blondynek oraz rudowłosych odpowiednie będą złote lub miedziane oprawki. To oczywiście przede wszystkim teoria, a w życiu najważniejsza jest praktyka, dlatego przetestuj kilka kolorów i wybierz odpowiedni dla siebie.
Kształt oprawek a kształt twarzy
Aby podjąć ostateczną i właściwą decyzję konieczne jest zdefiniowanie własnego kształtu twarzy.
TWARZ OKRĄGŁA
rola oprawki: wyszczuplić i wydłużyć twarz
odpowiedni model: kwadratowe, kanciaste, prostokątne, niezasłaniające kości policzkowych
więcej modeli znajdziesz na stronie Edel-Optics
TWARZ OWALNA
rola oprawki: zachować odpowiedni balans przy Twojej proporcjonalnej twarzy
odpowiedni model: oprawy o wielkości zbliżonej do szerokości twarzy, zaokrąglone oraz nieprzytłaczające
TWARZ KWADRATOWA
rola oprawki: wydłużyć i złagodzić ostre kąty twarzy
odpowiedni model: owalne, zaokrąglone, kocie oprawy, z mostkiem znajdującym się dosyć wysoko
TWARZ W KSZTAŁCIE SERCA
rola oprawki: zmniejszyć optycznie szerokość skroni
odpowiedni model: owalne, okrągłe, o kocim kształcie, delikatnie kanciaste
TWARZ PROSTOKĄTNA
rola oprawki: zminimalizować wrażenie bardzo długiej twarzy
odpowiedni model: przybliżone kształtem do aviatorów, posiadające szerokie zauszniki, w stylu oversize
zdjęcie: Blancciel
Czy są wśród nas okularnice? Który model przypadł Wam najbardziej do gustu?
Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania zostawiajcie je w komentarzach. Chętnie na nie odpowiem. Sama jestem okularnicą od kilku lat :)
Jak Ci pięknie w okularach! <3
OdpowiedzUsuńJa mam taką twarz, że ciężko cokolwiek do niej dobrać (mam na mysli okulary :D)
OdpowiedzUsuńA ja nie mam pojęcia jaki mam kształt twarzy, jedni widza trójkąt, inni owal, jeszcze inni kwadrat.
OdpowiedzUsuńA co z okularami typu kocie oczy? Do jakiej twarzy najlepiej pasują? :D
OdpowiedzUsuńNajlepiej prezentują się na twarzy kwadratowej oraz w kształcie serca :)
UsuńNaprawdę świetnie to wszystko jest opisane, teraz już wiem czym się kierować przy wyborze okularów:) Czekam na więcej interesujących i edukujących wpisów!:)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę!
UsuńKochane, pamiętajcie żeby oprócz ładnych oprawek zadbać o samą soczewkę - ja miałam ten problem, że oprawki na okulary przeciwsłoneczne znajdywałam super, ale co z tego, jak soczewka psuła wzrok - nie kupujcie takich z targowisk, a najlepiej niech są to soczewki polaryzacyjne (one tak wyglądają https://feniz.iai-shop.com/). Takie soczewki noszę od pół roku i od tej pory żadnych suchych i przemęczonych oczu :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny i rzeczowy wpis. Wiele osób ma problem z tym jak dobrać oprawki do twarzy. I wydaje się z tego co napisałaś, że wcale nie jest to trudne.
OdpowiedzUsuńCzasami potrzeba poświęcić naprawdę sporo czasu, aby znaleźć odpowiednie oprawki, w szczególności jeśli posiadamy nietypowy kształt twarzy
OdpowiedzUsuńA ja wciąż mam problem z zdefiniowaniem mojego kształtu twarzy. Ni to owal, ni to kwadrat... :c
OdpowiedzUsuńNo właśnie, nie każdy może łatwo określić jaki ma kształt twarzy :D No ale mniej więcej możemy jakoś się zdefiniować chyba
OdpowiedzUsuń