Podczas tej wizyty zrozumiałam również, że przez cały czas myliłam nawilżanie z natłuszczaniem. Nadmierną ilość sebum i nieestetyczne błyszczenie skóry zwalczałam wysuszającymi preparatami. Obawiałam się w tych miejscach stosować nawilżających kremów, aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że przetłuszczanie się mojej cery może być oznaką czegoś zupełnie odwrotnego, a mianowicie nadmierna ilość sebum wydzielała się w celu zabezpieczenia suchej już skóry przed utratą resztek wilgoci. Od tamtej pory minęło trochę czasu, wiele zrozumiałam i nauczyłam się, że właściwego nawilżenia potrzebuje cała moja skóra, nie tylko przesuszone miejsca. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi obecnymi sposobami na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry.
1. Picie wody
W ciągu dnia organizm traci średnio 2,5 litra wody, dlatego niewłaściwe uzupełnianie płynów prowadzi do utraty wilgotności oraz sprężystości skóry, a także naraża ją na rozluźnienie włókien kolagenu oraz elastyny, co jest przyczyną powstawania zmarszczek. Według zaleceń specjalistów w ciągu doby powinniśmy przyjąć około 2 litry płynów (np. pod postacią wody, niesłodzonej herbaty czy zupy). Jest to najprostsze rozwiązanie i zarazem kluczowe, jeśli chodzi o prawidłowe nawilżenie skóry. Dopiero spełniając ten punkt można z czystym sumieniem przejść do kolejnych. Sama często mam problem z wypiciem potrzebnej ilości wody, dlatego wspomagam się herbatami ziołowymi.
2. Właściwa dieta
W naszym żywieniu nie może zabraknąć kilku bardzo ważnych składników, które odpowiadają za stan nawilżenia naszej skóry.
- Witamina E zwana witaminą młodości odpowiada m.in. za elastyczność oraz jędrność. Występuje w maśle, jajach, produktach zbożowych oraz zielonych częściach roślin (np. sałata, kapusta).
- Witamina A zmniejsza szorstkość skóry oraz wspomaga regenerację naskórka. Występuje m.in. w tuńczyku, makreli oraz pstrągu.
- Witamina F przyspiesza regenerację tkanki skórnej, korzystnie wpływa na przyswajanie innych witamin. Jej największe ilości występują w olejach roślinnych (sojowym, z oliwek).
Istotne zadanie spełnia również witamina C, biotyna oraz witamina B5 i B6.
3. Domowe sposoby
Maseczki nawilżające to ratunek dla naszej cery szczególnie zimą. Poprzez swoje działanie zatrzymują w skórze naturalną wilgoć i poprawiają jakość przyswajania wody. Przynajmniej raz w tygodniu staram się poświęcić chwilę i przygotować własną maseczkę nawilżającą. Efekty są odczuwalne niemal natychmiastowo, dlatego jeśli macie 30 minut wolnego czasu - wypróbujcie!
Moja ulubiona to maseczka z miodu i płatków owsianych.
Do przygotowania tej maseczki potrzebujemy:
- 4/5 łyżek płatków owsianych,
- 1 łyżka miodu,
- 5 łyżek ciepłej wody (najlepiej niegazowana i przegotowana),
Płatki owsiane zalewam wodą, czekam aż zaczną gęstnieć, dodaję miód, a następnie nakładam na twarz na około 15 minut. Podczas zmywania dodatkowo wykonuję delikatny peeling.
4. Odpowiednie kosmetyki
Równie ważnym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia oraz sprężystości mojej skóry są odpowiednio dopasowane kosmetyki. Przy wyborze kosmetyków szczególną uwagę zwracam na ich skład, w którym powinien występować olejek arganowy oraz kwas hialuronowy, ponieważ aktywne składniki zawarte w olejku arganowym odbudowują oraz regenerują suchy naskórek, natomiast cząsteczki kwasu hialuronowego przenikają w głąb skóry i wiążą wodę w skórze właściwej, co zapewnia jej długotrwałe nawilżenie. Jak wiecie od kilku miesięcy szczególne miejsce w mojej kosmetyczce zajmują produkty marki Bielenda, które niedawno zostały nagrodzone prestiżowym tytułem Doskonałości Roku 2015. W kategorii polskich kosmetyków do pielęgnacji twarzy zwyciężyły kosmetyki z linii Bielenda Skin Clinic Professional.
Pierwszy z nich Argan Face Oil to olejek do stosowania na noc, następnie Argan Cleansing Face Oil to olejek do oczyszczania twarzy oraz krem Argan + Makadamia + Marula idealny do stosowania na dzień, na noc oraz jako baza pod makijaż.
Kompozycja wyżej wymienionych składników doskonale nawilża oraz dba o prawidłową elastyczność skóry.
Jestem ciekawa, jakie są Wasze sprawdzone sposoby na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Dajcie znać w komentarzach :)
Czemu zawsze zapominam o tej maseczce z płatków i miodu? Zaraz lecę wypróbować ;)
OdpowiedzUsuńA ja nigdy nie próbowałam, muszę koniecznie sprawdzić jej działanie ;)
UsuńŚwietnie nawilża! :)
UsuńTa linia Bielendy w przeciwieństwie do innych u mnie się nie sprawdziła.
OdpowiedzUsuńA stosowałaś dokładnie te produkty? Czy jakieś inne z tej linii?
UsuńoSOBISCIE UZYWAM KREMU BIELENDY ARGAN+MAKADAMIA+MARULA I STWIERDZAM,ZE JEST REWELACYJNY.POLECAM
OdpowiedzUsuń:) Cieszę się!
UsuńPicie wody jest tak bardzo istotne, a ja jestem pewnie wielkim ewenementem bo pić jej nie lubię... W związku z czym ten sposób nawilżania to moje postanowienie noworoczne, dobrze, że chociaż jestem fanką herbaty, zawsze coś ;)
OdpowiedzUsuńKarola ja miałam ten sam problem! Dopiero teraz jakoś przełamuje się i piję, ale zupełnie nie sprawia mi to przyjemności :)
UsuńDla mnie WODA i dieta to podstawa ;) pozdrawiam i zapraszam :)
OdpowiedzUsuńTylko brać przykład! :)
UsuńOsobiście wypróbowałam kosmetyki marki la roche-posay. Jestem absolutnie zachwycona! Od żelu do mycia twarzy, poprzez płyn micelarny skończywszy na kremach. Ja używam sebo-regulujący, a wcześniej hydreane legere. Oba wspaniałe. Mój Rafciu też je używa i od razu się do nich przekonał. A odkryła je moja mama po kuracji retinolem, po której potrzebowała na prawdę dogłębnego nawilżenia i regeneracji, również jest bardzo zadowolona. Zatem POLECAM wszystkim ;) Dodam jeszcze o wspaniałym działaniu miodu na wygląd i kondycję skóry. Otóż tata codziennie pije łyżkę miodu rozpuszczoną w przegotowanej ciepłej wodzie (nie gorącej!!!!) na żołądek. Przy okazji jego cera jest znacznie mniej przetłuszczona, a cała skóra bardziej nawilżona, ma jednolity kolor.
OdpowiedzUsuńMiód ma cudowne właściwości! :)
UsuńW pełni popieram.